Thajsko - informace o zemi
Oficiální název: Thajské království
Hlavní město: od r. 1782 Bangkok (Krungthep)
Rozloha: 513 115 km2
Oficiální jazyk: Úředním jazykem v zemi je thajština.
Měna: Baht (ThB), 1 ThB=100 satangů
Celní a devizové předpisy
Do Thajska lze bezcelně dovážet věci pro osobní potřebu neobchodního charakteru v přiměřeném množství. Je zakázán dovoz a vývoz narkotik, obscénních materiálů a publikací; zakázán je rovněž vývoz výbušnin (včetně petard). Mezi druhy zboží, jejichž dovoz a vývoz je omezen (tj. podléhá předchozímu schválení nebo povolení příslušných vládních úřadů) patří při dovozu: střelné zbraně a střelivo (povolení vydává Policie Department), komunikační zařízení a příruční krátkovlnné vysílačky s přijímačem (Post and Telegraph Department), rostliny a jejich části (Agriculture Technical Department), zvířata (Livestock Department), kosmetické výrobky (Public Health Ministry), vodní živočichy, např. piraně (Fishery Department); při vývozu:
starožitnosti, napodobeniny Buddhy (s výjimkou menších kusů běžně prodávaných u stánků) a náboženské předměnty (Fine Arts Department, příslušné povolení většinou zajistí již prodejci), divoká a domácí zvířata jako např. ptáci, opice, kočky (Frostry Department nebo Livestock Department), střelné zbraně a střelivo (Police Department).
Cestující, kteří budou přistiženi při pokusu o bezcelní odbavení zboží podléhajícího clu a zboží, jehož dovoz a vývoz je zakázán nebo omezen, zaplatí pokutu ve výši čtyřnásobku ceny tohoto zboží a cla; zboží jim bude následně zabaveno.
Pro dovoz a vývoz cizích měn neexistují žádná omezení. Šeky a směnky však musejí být vyměněny v bance do 15 dnů po příletu do země. Při vývozu thajské měny platí, že maximální částka nesmí přesáhnout 50.000,- ThB a v případě cesty do sousedních států 500.000,- ThB.
Dokumenty
Ke vstupu na území Thajska je vyžadován cestovní pas platný minimálně šest měsíců po vstupu na území Thajska. V žádném případě proto není možno získat thajské vízum do cestovního pasu typu "blesk". Řadě českých turistů již byl z tohoto důvodu odmítnut vstup do země.
K povolení vstupu na thajské území se vyžaduje očkovací průkaz pouze od osob přijíždějících z oblastí charakterizovaných výskytem infekčních nemocí, jako např. žlutá zimnice.
Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům
Vzhledem k opakovaným teroristickým útokům separatistů na jihu Thajska MZV důrazně varuje české občany před cestováním do převážně muslimských provincií Yala, Pattani a Narathiwat. Určité riziko představuje cestování do ostatních pohraničních oblastí, kde čas od času dochází k ozbrojeným střetům.
Při pohybu po Thajsku je třeba zachovávat obezřetnost a vyhnout se jakýmkoliv demonstracím, které se čas od času vyskytují v Bangkoku i mimo něj.
Důrazně varujeme před držením i užíváním jakýchkoliv drog. Tresty v této oblasti jsou v Thajsku velmi vysoké, včetně trestu smrti a doživotí. Za náhodně nalezenou cigaretu marihuany v osobních věcech lze dostat i několikaměsíční vězení.
Thajsko je království v čele s králem Bhumibolem Adulyadejem (Ramou IX), který je hlavou státu. Král a členové jeho rodiny požívají vysokou úctu mezi občany země a je absolutně nepřípustné jakýmkoliv způsobem urážet jejich majestát.
Při půjčování dopravních prostředků (zejména motocyklů a vodních skútrů) dochází často při vrácení k vymáhání nehorázně vysokého odškodného za údajné či skutečné poškození. Thajská policie je v těchto případech většinou na straně půjčovny. V žádném případě nedávejte do zástavy svůj cestovní pas. Je to v rozporu se zákony ČR a půjčovny to často zneužívají pro vymáhání neoprávněných částek. Motocykl si nepůjčujte v případě, že nemáte platný mezinárodní řidičský průkaz a dostatečnou praxi v řízení z domova a nikdy na něm nejezděte bez helmy. Při nedodržení pojistných podmínek se stává, že pojišťovny v případě nehody neplatí škody a léčení, což dotyčné stojí mnohasettisícové částky, které musí uhradit před odjezdem ze země.
Jakékoliv problémy včetně problémů s policií se snažte řešit dohodou, s vlídnou tváří, usmlouváním, trpělivě a poukazem na vaši obtížnou situaci. Rozčilováním a křikem nedosáhnete ničeho.
Do Thajska nejezděte bez cestovního zdravotního pojištění, které uhradí veškeré zdravotní náklady, spojené s vaší plánovanou činností. Úhrady za případný úraz nebo nenadálou nemoc jsou v řádu statisíců Kč a v případě, že nemáte na zaplacení, není vám v některých případech dostatečná péče vůbec poskytnuta, případně je vám znemožněn odjezd ze země dokud dluh neuhradíte.
Své cennosti mějte vždy pod dohledem mimo dosah potenciálních zlodějů. Uzavření hotelových sejfů vždy přezkoušejte. V případě ztráty či odcizení peněz je možno využít husté sítě poboček Western Union.
Kopie svých pasů s vízem doporučujeme mít neskenované a přístupné z internetu. Zjednoduší to vaši situaci při případné ztrátě cestovního dokladu.
Nekupujte a neplaťte cokoliv drahého, pokud si nejste jisti, že uvedené zboží má vámi očekávanou kvalitu (zájezdy, ubytování, zlato, šperky, drahé kamení a pod.). Všechen obchod je v Thajsku dán dohodou mezi prodávajícím a kupujícím a prokázat prodávajícímu podvod je pro cizince skoro nemožné. Důrazně varujeme před pouličními náhodnými setkáními, které doporučují ?velice výhodné slevy platné jen dnes.? Jedná se o dobře organizovaný podvod.
Přestože Thajsko se snaží potlačit prostituci a s ní spojené negativní jevy, stále ještě se těší oblibě ?sexuální turistika?. Vzhledem k velkému výskytu HIV a dalších pohlavních nemocí se doporučuje zachovávat v těchto případech pravidla bezpečného sexu a to i při styku s osobami mimo příslušné provozovny.
Thajsko je buddhistická země, kde zpodobeniny Buddhy jsou posvátné. Ti, kdo se dopustí svatokrádeže, se trestají vězením (včetně cizinců). Návštěva buddhistických chrámů a památek je povolena jen v dostatečném oblečení, nejsou povoleny minisukně, odhalená ramena a krátké kalhoty. Před vstupem do chrámových místností je nutné se zout.
Pro uzavření sňatku v Thajsku musí český občan předložit dokument, který lze získat na velvyslanectví ČR v Bangkoku na základě předložení originálu rodného listu a vysvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství. Doklad je následně třeba nechat úředně přeložit do thajského jazyka a nechat ověřit na MZV Thajska.
Víza - režim vstupu
Česká republika má s Thajskem bezvízový styk pouze pro držitele diplomatických a služebních pasů. Občané ČR si mohou podat žádost o thajské vízum na Velvyslanectví Thajska v Praze nebo na kterémkoliv zastupitelském úřadě nebo konzulátě Thajska v cizině. Při vstupu do země na toto turistické vízum je imigračním úředníkem vyznačena doba povoleného pobytu, která se nemusí shodovat s dobou platnosti vydaného víza, proto doporučujeme si vždy tento údaj zkontrolovat.
Po příjezdu do Thajska lze získat za 1000,- THB (asi 500,- Kč) tzv. ?visa on arrival? s platností 15 dnů (včetně dne příjezdu a odjezdu).K žádosti se přikládá platný pas a jedna fotografie.
Vzhledem na zpřísněnou proceduru vydávání víz "on arrival", upozorňujeme, že je nutné dbát na dostatečnou platnost cestovního dokladu: vízum lze získat výhradně do cestovního dokladu s platností přesahující o 6 měsíců platnost vyžadovaného víza, dále je nutné předložit zpáteční letenku zaručující odcestování ze země do 15 dnů a přesný itinerář pobytu v zemi. Na tento typ víza není právní nárok.
Tento typ víza lze získat na 23 hraničních přechodech. V žádném případě nelze toto vízum získat na pozemních hraničních přechodech z Kambodži. Lze jej obdržet na následujících místech (mezinárodní letiště, námořní přístavy a některé pozemní přechody):
1. Suvarnabhumi International Airport, Bangkok
2. Chiangmai International Airport, Chiangmai
3. Phuket International Aiport, Phuket
4. Hatyai International Airport, Songkla
5. U Tapao Airport, Rayong
6. Mae Sai Immigration Checkpoint, Chiengrai
7. Chieng Saen Immigration Checkpoint, Chiengrai
8. Chieng Khong Immigration Checkpoint, Chiengrai
9. Betong Immigration Checkpoint, Songkla
10. Sadao Immigration Checkpoint, Songkla
11. Samui Aiport, Surat Thani
12. Sukhothai International Aiport, Tak Immigration Checkpoint
13. Bankok Harbour Immigration Checkpoint, Bankok
14. Sri Racha Immigration Checkpoint, Chonburi
15. Mabtaput Immigration Checkpoint, Rayong
16. Nong Khai Immigration Checkpoint, Surat Thani
17. Samui Immigration Checkpoint, Surat Thani
18. Phuket Immigration Checkpoint, Phuket
19. Satun Immigration Checkpoint, Satun
20. Krabi Immigration Checkpoint, Krabi
21. Songkhla Harbour Immigration Checkpoint, Songkhla
22. Chiangrai Airport Immigration Checkpoint, Chiangrai
23. Surat Thani Aiport Immigration Checkpoint, Surat Thani
Před odjezdem z Thajska do okolních států se doporučuje v případě jednovstupého víza požádat na hraničním přechodu o tzv. ?re-entry permit?, obzvláště pokud plánujete návrat do Thajska z Kambodži přes pozemní hraniční přechod..
O prodloužení platnosti vydaného thajského víza lze žádat na všech pobočkách Immigration Department uvnitř země, ne na hraničních přechodech (včetně letišť). Turistické vízum je možno prodloužit až dvakrát, pokaždé o 30 dní, poplatek za jedno prodloužení činí 1900,- THB. ?Visas on arrival? se prodlužují jen výjimečně v případě hospitalizace či jiného závažného důvodu. Udělení prodloužení je zcela v kompetenci imigračního úředníka, není na něj ze zákona nárok.
Při překročení povolené doby pobytu se platí pokuta ve výši 500,- THB za každý den, minimálně 1000,- THB, maximálně však 20 000,- THB. Při delším překročení, zejména pokud dotyčná osoba nemá platnou zpáteční letenku, dochází často k umístění dotyčného do detenčního centra a soudnímu vyhoštění na jeho vlastní náklady. Doba pobytu v detenčním centru není nijak časově omezená, zadržený si musí sám zajistit peněžní prostředky na zaplacení pokuty a letenky do vlasti. V některých případech (závažné porušení pobytového režimu) může být rozhodnutím soudu zakázán vstup na území Thajska na rozsudkem stanovenou dobu.
Ztrátu cestovního dokladu je nutné okamžitě nahlásit na nejbližším policejním oddělení a požádat o sepsání protokolu. Ten se poté předkládá na imigračním úřadě při žádosti o zapsání víza do náhradního cestovního dokladu, který si občan ještě předtím vyřídí na zastupitelském úřadě ČR.
Platí přihlašovací povinnost, a to do 24 hodin od vstupu na území Thajska. Přihlašuje se na imigračním úřadě podle místa pobytu nebo na místním policejním oddělení. Tuto povinnost však za cizince v naprosté většině případů vyřizují majitelé ubytovacích zařízení.
Zdravotnictví - důležitá telefonní čísla
Centrum služby turistům (Tourist Service Centre) 1155 (bezplatně)
Policie 191 (bezplatně)
První pomoc 2551133-6
Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí ČR (http://www.mzv.cz/)
TOP letenky
Nabídka světových autopůjčoven
- Alicante letiště
- Barcelona letiště
- Berlín - Tegel letiště
- Curych letiště
- Gran Canaria letiště
- Ibiza letiště
- Korfu - mezinárodní letiště
- Kos letiště
- Kréta letiště Heraklion
- Londýn letiště Heathrow
- Madrid letiště
- Mallorca letiště
- Miami letiště
- Nice letiště
- Oslo letiště - Sandefjord
- Rhodos letiště
- Řím letiště Fiumicino
- Sardinie - Cagliari letiště
- Split letiště
více o : Letenky