Dubaj Spojené Arabské Emiráty

Město Dubaj

Spojené Arabské Emiráty (SAE nebo anglicky UAE) v sobě slučují 7 emirátů a Dubaj je ten nejpopulárnější z nich. Dubaj je situován na severním pobřeží Perského zálivu na Arabském poloostrově. Je to druhý největší emirát za emirátem Abu Dhabi je často přezdívaný.

V Dubaji žije okolo 1,5 miliónu obyvatel, což je znatelně oproti roku 1975, kdy zde žilo zrhruba 180 tisíc lidí. Dubaj je jeden z nejrozvinutějších multi-kulturních měst na světě, žije zde pouze méně než 10% skutečných a původních obyvatel emirátů.

Emirát Dubaj se běžně označuje spíše za město, jelikož je to nejmodernější a nejrychleji se rozvíjející se prostředí v celých Emirátech a to zejména kvůli svému rychlému technologickému růstu, který zaznamenal za posledních pár let. Dubaj někteří vzhledem k obrovskému technologickému a architektonickému rozvoji přirovnávají k počítačové hře Simcity známou především z let devadesátých minulého století, kdy jejím principem bylo postavit neomezeně velké město s mrakodrapy bez hranic, což se v dnešním Dubaji stává skutečností. Příkladem může být nejvyšší budova světa Burj Dubaj nebo technologicky nejvyspělejší budova světa Pad (the Pad). Ta je založena na myšlence a konceptu dnešních iPodů, bude zde např. možné díky vyspělým technologiím měnit interiér nebo pohled z oken dle představ.

Aktuální vládce Dubaje, šejk Mahammed říká, že on primárně odpovídá za to, co je Dubaj dnes, moderní město žijící z komerčních investic. Šejk Mohammed je je nejvýznamnějším iniciátorem vzniku jedné z nějvýznamnějších značek na poli leteckého průmyslu, aerolinek světové první třídy Emirates.

Město Dubaj má vyšší zisky z cestovního ruchu než ostatní emiráty, příjmy z ropy a představují pouze přibližně 6% z hrubého domácího produktu. Zásoby ropy klesají rok od roku a proto na nich nemůže být Dubaj zcela závislé. To je samozřejmě také důvod, proč zde došlo k tak razantnímu boomu v oblasti stavebnictví a businessu, což mělo za cíl právě zbavit se závislosti na ropě a směrovat ekonomiku jiným směrem. Dubaj je dnes město č. 1 v inovativních realitních projektech, sportovních událostech, konferencí a Guinessových rekordů.

I když je dnešní Dubaj tzv. hi-tech městem, je to stále silně islámské město plné kultury snoubící historické budovy a mešity s neskutečně moderními stavbami a i přesto je považováno za tak okouzlující místo, kde se prolínají tradice s moderními prvky.

Podnebí v Dubaji resp. v celých Emirátech je teplé a slunečné. V zimě dasahují průměrné teploty okolo 25 C, blíže k pobřeží se pohybují mezi 12 až 15 C. Vlhkost blíže pobřeží dosahuje k 50-60%. V létě je počasí velice horké a atakuje hranici 40 C, u moře jsou teploty okolo 37 C s vlhkostí kolem 90%.

Dubai je často přezdíván městem nákupů středního východu.

Příležitostí k nákupů je opravdu tolik, že se pro mnohé turisty jedná o naprosto neodolatelnou záležitost. Najdete tu skutečně vše a často za zlomkové ceny. Během ledna se pořádá Dubai Shopping Festival, který s sebou přináší často výrazné slevy a další lákadla. Není tedy divu, že kde kdo zapomene na přírodní krásy a zapamatuje si Dubaj hlavně jako ráj nákupů.
Dubaj coby multikulturální prostředí nám umožní ?cestu kolem světa?. Je zde koncentrováno zejména mnoho asijských a afrických národů, najdete zde ale také řadu Evropanů.

Město Dubai se skládá ze čtyř hlavních městských částí: Creek, Bur Dubai, Deira a Jumeirah. Jejich uspořádání pochází již z dávné minulosti, kdy se v této oblasti čile obchodovalo.

Dubai - Creek

Creek je nejstarší městskou částí Dubaie, která rozděluje město na dvě hlavní oblasti: Deira (severovýchodní břeh) a Bur Dubai (jihozápadní břeh). Jedná se o 12 km dlouhou a asi půl kilometru širokou lagunu (a oblast okolo ní), která zasahuje do pevniny.

Dubai je sice ultramoderní město plné nových luxusních staveb, ale v oblasti Creek toto neplatí. Zde jakoby se zastavil čas v dávné historii. Hladinu zmíněného vodního kanálu křižují dřevěné loďky, lidé se po něm projíždějí na malých, nemoderně vypadajících kocábkách a v ulicích se obchoduje jak za starých časů.

Creek nabízí nespočet památek nebo i novějších staveb, které stojí za to shlédnout. Za všechny musíme jmenovat budovu Národní banky Dubai, jejíž skleněná fasáda nabízí úžasný pohled. K návštěvě přímo vybízí i obrovský Creekside Park s botanickou zahradou, rybářskými moly, dětskými hřišti, ale hlavně s rozsáhlými travnatými plochami, kde se pořádají pikniky.

Dubai - Bur Dubai

Oblast na jihozápad od Creeku patří městské části Bur Dubai. Je to oblast, která v minulosti sloužila jako rybářská osada. Nyní láká turisty mnohými památkami a hlavně svojí nezapomenutelnou atmosférou. Pokud se zde pohybujete, ihned na vás dýchne atmosféra starých tradic.

Z míst, které byste rozhodně neměli zapomenout navštívit, jsme vybrali tři. Prvním z nich je někdejší palác šejka Saeeda Al Maktouma, postavený v roce 1896. Dnes je zrekonstruován a nabízí se z něho krásný pohled na moře. Odsud vládl v letech 1912 až 1958 šejk Saeed Al Maktoum, dědeček současného panovníka Dubaie.

Impozantní palác je typickým příkladem arabské architektury. Nedaleko tohoto paláce se nachází skanzen Heritage and Diving Village, který se zaměřuje zejména na přímořskou tradici regionu. Třetím místem, které byste si zde neměli nechat ujít, je Dubaiské muzeum, které sídlí ve staré pevnosti Al Fahidi Fort na jednom z malých náměstí.

Dubai - Deira

Oblast na severovýchod od Creeku patří městské části Deira. Zde sídlí většina úřadů a bank, zato historických budov je zde poskrovnu. To však neznamená, že by tato část neměla svojí tradici. Naopak. Obrovské kouzlo ulicím Deiry vytváří místní obchodování na ulicích ve všech myslitelných podobách. Typická arabská tržiště naleznete po celé městské části Deira.

Deira je světem úzkých uliček, pouličních umělců, rozmanitých vůní, typického smlouvání a klasického arabského nakupování. Za zmínku stojí například tržiště s kořením Spice Souq, které hraje snad všemi světovými vůněmi. Známý je i Zlatý trh (Gold Souq), který se nachází v jedné ulici pod dřevenou střechou. Je to možná největší zlatý trh na světě ? krámek za krámkem nabízí zlaté prsteny, náramky, hodinky, řetízky nebo jiné doplňky.

Dubai - Jumeirah

Jumeirah je nejluxusnější oblastí, která se táhne od centra podél pobřeží v délce asi 40 kilometrů a navazuje na městskou část Bur Dubai. Je to čtvrť nejbohatších vrstev, které zde bydlí v přepychových vilách s nádhernými zahradami. Stojí zde nejlepší hotely včetně toho nejznámějšího ? Burj Al Arab. Najdete zde veřejné pláže, obchodní a zábavní centra nebo třeba nová sportoviště.

Ve zdejší oblasti je k vidění například Jumeirah Mosque, dubaiská mešita nesoucí snad všechna ?nej?. Stavba je ukázkou moderní islámské architektury, která se nejvíce vyplatí k vidění večer, kdy je nádherně osvětlená.

Oblast je plná různých center pro trávení volného času. Za všechno jmenujeme například Zoo Dubai, obrovský akvapark Wild Wadi nebo skanzen Majlis Ghofat Um Al Sheef.

Online rezervace


Online letenky

Online rezervace auta dle Vašich potřeb - malá, kompaktní, SUV, přesně pro účel vaší cesty. Dokážeme Vám nabídnout i auto pro 9 či 12 osob. Fly4less.cz vždy nabídne tu nejlepší cenu v destinacích v Evropě, USA i Asii. Jsme specialisté na nabídku aut ve Španělsku, kde naše ceny patří k těm absolutně nejnižším. Záleží nám na kvalitě našich služeb, i proto používáme zabezpečené servery pro internetové transakce.

Od roku 2009 autopujcovnalevne.cz poskytla tisíce levných nabídek autopůjčoven po celém světě pro naše zákazníky jak pro obchodní cesty, tak auta na dovolenou. Připojte se k tisícům spokojených zákazníků, kteří si rezervovali auto s námi a získejte cenovou nabídku na levné autopůjčovny kdekoli na světě ještě dnes, pomocí našeho zabezpečeného on-line rezervačního systému nebo nám zavolejte. Nabízíme profesionální zákaznický servis každý den od 9 do 21 hodin. Veškeré rezervace jsou generovány a zajišťovány systémem Cartrawler

Cestovní nástroje

V cestovních nástrojích přinášíme různé tipy jak dosáhnout a rezervovat letenky za nejnižší ceny. Mezi ně patří hledání i v okolních dnech, nejlépe +- 3 dny ve vámi požadovaném termínu. Další radou jak docílit nižší ceny je letět třeba uprostřed týdne za nebo odlétat z okolí českých hranic nejčastěji využívané patří odlety z Berlína,Vídně, Mnichova, ale i z Wroclavi Krakova nebo Katovic.


Nejhledanější letenky

Nejhledanější letenky z naší nabídky. Letenky, které naši zákazníci nejčastěji vyhledávají.
Newsletter

Přihlašením do odběru newsleteru souhlasíte se zpracováním osobích údajů Fly4less.cz