Město New York se nachází na jihovýchodě státu New York, který leží na severovýchodě Spojených států. Městem protéká řeka Hudson, která ústí do Atlanského oceánu. Hudson vytváří hranici mezi státy New York a New Jersey. Většina města se nachází na ostrovech Long Island, State Island, Manhattan.

Kvůli umístění na ostrovech je omezena velikost půdy pro výstavbu nových budov. To vedlo k zamyšlení nad stavbami, které jsou dnes dominantou Manhattanu, tedy mrakodrapy. I proto jde dnes o nejhustěji zalidněné město Spojených států, kdy na uzemí o rozloze 789,5 km2 žije nečo přes 8,2 miliónu obyvatel.

Počasí panující v New Yorku je podobné tomu našemu. Léta jsou suché a horké. Běžně v létě přesahují teploty 30°C a vhlkost vzduchu stoupne až na 95%, což z města udělá prádelnu. Jara a pozdimy jsou někdy chladné se sněhem, jindy takřka letní s vysokými teplotami. Zimy jsou většinou velmi chladné. Průměrně přes zimu napadne okolo 70 cm.

New York je jedním z nejlépe hospodařících měst s energiemi. Běžný obyvatel spotřebuje o polovinu méně energie než je tomu ve zbytku Spojených států. Protože se v New Yorku používá hromadná doprava nejvíce z celých Spojených států, neprodukují tak lidé tolik splodin ničící životní prostředí. Radnice New Yorku se zaměřila na boj proti skleníkovým plynům, a tak nakoupila hybridní autobusy a autobusy na zemní plyn. Celkové počty těchto autobusů jsou největší z celého USA. Když se řekne New York, každý si představí Sochu Svobody, mrakodrapy na Manhattanu, možná si někdo vzpomene na kovové konstrukce nadzemky. New York je ale daleko více rozmanitý, je to dáno mícháním kultur, které se během času do New Yorku přistěhovaly. Ve městě je přes 200 mrakodrapů a z toho jedna čtvrtina přesahuje 200 metrů. V minulosti zapříčinil výstavbu mrakodrapů nedostatek půdy. Protože v New Yorku žije přes 8 miliónů lidí a počet pozemků je omezen rozlohou ostrovů, je právě nutné výstabu hnát směrem nahoru. Obytným částem města dominují vysoké řadové domy postavené z hnědého pískovce. Většina domů má různou barvu, je to dáno rozdílnou lokací kamenolomů, ze kterých byl těžen materiál na stavbu domů.

Doprava po městě

Po New Yorku máte několik možností využití dopravy. Mezi nejvíce využívanou spadá železnice a automobilová doprava - jak soukromé vozy, tak ale především taxi služby (typické žluté taxi, kterých je na Manhattanu několik set). Dále můžete využit dopravu autobusem, metrem či samozřejmě i pěší dopravu, při které vám alespoň neuniknout zajímavosti, které Manhattan a celý New York nabízí. V každém případě je velice dobré, umět se orientovat v ulicích a jejich popsání. Ulice vedeno od východu na západ, jsou zvané ?streets" a ulice vedoucí ze severu na jih, jsou tzv. "avenue". Tato pomůcka vám může kolikráte ulehčit nelehkou orientaci při procházkách po NY. Naštěstí téměř všude je možné sehnat poměrně dost podrobné mapy.

Taxi

Po povrchu se můžete přemísťovat i newyorským taxi (tzv. yellow cab), které je známe pro svou charakteristickou žlutou barvu. V ulicích na taxi budete narážet téměř vždy, a to v jakoukoliv denní či noční dobu. Budete-li si chtít taxi ?vzít?, mávněte na taxi, které jsou osvětlené ? na střeše vozu svítí ?taxi?. Tím vám dávají najevo, že nejsou obsazené a tudíž k dispozici. Nesvítí-li světelné značení, taxi je již obsazené a nezastaví vám. Cesta z letiště do centra či naopak, vás vyjde na cca 50 dolarů. Vyjdou-li vám finance, rozhodně si cestu newyorským taxi nenechte ujít. Taxi bývají poměrně dobře vybaveny a vy si tak můžete cestu zpříjemnit pozorování praktických informací na mini televizi před vámi, či GPS navigaci. Během cesty je příjemné pozorovat vašeho taxikáře, jak se ?rozčiluje? nad všudy přítomnou zácpou a kolonami. Troubení klaksonem se poté může zdát už jako řidičům koníček.

Metro

patří k jednomu největšímu komplexu na světě. Newyorské metro má bezmála 468 stanic metra, proto není divu, stane-li se vám, že vystoupíte na jiné stanici, než jste původně měli v plánu ?. Je dobré mít vždy po ruce mapku metra, kterou můžete získat téměř kdekoliv, např. ve vašem hotelu, v trafice či přímo info centru v metru. Schéma jsou podávaná zdarma. Newyorské metro je opravdu o mnoho komplikovanější, než např. metro u nás v ČR. Proto je dobré, se nad mapkou nejprve pořádně porozhlédnout a pokusit se opravdu porozumět, kam jaký vlak jede. Některé vlaky jsou značeny písmenem, jiné číslem. Některou stanicí může vlak pouze projet, u jiných zas staví vždy. Je dobré věnovat pozornost i metro-hlasateli, který vám poví veškeré potřebné informace o právě přijíždějícím vlaku. Metro je v provozu nonstop a za rok přepraví kolem 1,5 miliard cestujících.

Auto

Máte-li dostatek trpělivosti, můžete si automobil v NY zapůjčit. Některé cestovní kanceláře a agentury u nás v ČR, vám auto mohou již dopředu zarezervovat. Po příletu do země si auto můžete vyzvednout pár kroků od letiště. Dobré je, se dopředu informovat na GPS navigaci do auta. Nemáte-li zrovna dvakrát dobrý orientační smysl a kvalitní mapu, je dobré, při cestování po Manhattanu a celém New Yorku, GPS navigaci mít. Usnadníte si tím nejednu chybnou zatáčku. Benzín je po celé Americe poměrně levnou záležitostí, proto se zapůjčení auta, cestujete-li na delší vzdálenosti, rozhodně vyplatí. V některých půjčovnách si můžete vybrat i z druhu řazení, ovšem zkušenost s automatem není k zahození ? .

Pro knihování auta využijte naše speciální ceny zde

Staten Island ferry

Jednou z možností, jak si prohlédnout Sochu Svobody, ale zbytečně se netlačit s davy turistů je možnost využít lodního spoje "Staten Island Ferry", který vyjíždí několikrát za den zdarma z dolního Manhattanu. Jede kolem Elis Island (první setkání s Amerikou milióny imigrantů) a Sochy Svobody. Při dobrém počasí je krásný výhled na dolní Manhattan.

Autobus

Přestože New York protíná hustá síť autobusů, cestování po městě autobusem se spíše nedoporučuje. Navíc postačí metro a všudypřítomné taxíky.

Letiště New York

Vzdušný prostor nad New Yorkem je nejhustší v USA, proto je také potřeba tomu to tlaku vyhovět. Přímo v NY je proto zřízeno hned několik letišť: John F. Kennedy International, Newark Liberty International a La Guardia. Letiště jsou moderně vybaveny a u každého letiště je zajištěn poměrně dobrý spoj do centra města a jeho okolí.

Online rezervace


Online letenky

Online rezervace auta dle Vašich potřeb - malá, kompaktní, SUV, přesně pro účel vaší cesty. Dokážeme Vám nabídnout i auto pro 9 či 12 osob. Fly4less.cz vždy nabídne tu nejlepší cenu v destinacích v Evropě, USA i Asii. Jsme specialisté na nabídku aut ve Španělsku, kde naše ceny patří k těm absolutně nejnižším. Záleží nám na kvalitě našich služeb, i proto používáme zabezpečené servery pro internetové transakce.

Od roku 2009 autopujcovnalevne.cz poskytla tisíce levných nabídek autopůjčoven po celém světě pro naše zákazníky jak pro obchodní cesty, tak auta na dovolenou. Připojte se k tisícům spokojených zákazníků, kteří si rezervovali auto s námi a získejte cenovou nabídku na levné autopůjčovny kdekoli na světě ještě dnes, pomocí našeho zabezpečeného on-line rezervačního systému nebo nám zavolejte. Nabízíme profesionální zákaznický servis každý den od 9 do 21 hodin. Veškeré rezervace jsou generovány a zajišťovány systémem Cartrawler

Cestovní nástroje

V cestovních nástrojích přinášíme různé tipy jak dosáhnout a rezervovat letenky za nejnižší ceny. Mezi ně patří hledání i v okolních dnech, nejlépe +- 3 dny ve vámi požadovaném termínu. Další radou jak docílit nižší ceny je letět třeba uprostřed týdne za nebo odlétat z okolí českých hranic nejčastěji využívané patří odlety z Berlína,Vídně, Mnichova, ale i z Wroclavi Krakova nebo Katovic.


Nejhledanější letenky

Nejhledanější letenky z naší nabídky. Letenky, které naši zákazníci nejčastěji vyhledávají.
Newsletter

Přihlašením do odběru newsleteru souhlasíte se zpracováním osobích údajů Fly4less.cz